Categories
Uncategorized

Myths and Realities About Love, Marriage and U.S. Immigration

When you are in love and at the verge of marriage, the entirety seems viable, the arena is yours—or so you think. As the song says, “Love and Marriage” cross together. Add pass border love and U.S. Immigration to the combination and love and marriage might also get blended up with headache, heartache, tension, separation, and confusion. The reality is that U.S. Immigration isn’t very accommodating to the practicalities of worldwide love, and not beneficial to those keen to start their lives together. Below is a short listing of a number of the myths and realities that follow in U.S. Marriage based immigration.

Myth: I am a citizen of the superb United States of America. I determined my proper love in Australia. We’ll marry at the beach in Australia and then return to america together and live happily ever after as residents of the US.

Reality: If you and your spouse marry overseas and then intend to go back to the United States to stay, you may first ought to file at the least immigration petitions with helping files to show that you are definitely in love and without a doubt marrying, not simply marrying for the greencard. One petition will first be filed with the USCIS within the United States, and then later, some other at a U.S. Consulate in Australia before your partner may be allowed to go into the USA either as a lawful everlasting resident or as someone who is married to a United States citizen who is coming to the U.S. To process for permanent house. There are distinct approaches which you need to compare for all their execs and cons, prices and timing. The complete process can take 6-one year. Figuring out which one will pass quicker is like rolling the dice in Vegas.

Myth: My African boyfriend and I are younger, we are in love, living in Africa in which I am in the Peace Corps and we plan to marry. We are enthusiastic about our upcoming trips to the U.S. Where we plan to attend the weddings of our dearest pals inside the United States over the next few months. Our dad and mom additionally need to throw us a celebration birthday party at a inn after we are lower back in the United States. We’ll record our U.S. Immigration office work after which while we’re waiting, come to the US for a few trips and then pass back to finish our processing in Africa.

Reality: After you have got married, your husband won’t be capable of comfortable the required vacationer visa to enter the United States for a quick time at the same time as the everlasting residence software is wending its manner thru the gadget. Both the consular officer making the visa determination and the U.S. Customs & Border Patrol officer who inspects your husband whilst you input the USA won’t agree with that he’s going to genuinely depart after the visit. After all, you and your husband are married and feature allow the U.S. Authorities realize via submitting the petition that you intend to are living within the United States. At either factor, your husband may be became round and forced to stay in Africa till your petition makes its manner thru the complete technique.

Myth: My Thai girlfriend and I are planning to marry—we are so totally in love. But we 婚介公司 don’t need her stuck in Thailand at the same time as I begin my new job in San Francisco subsequent month. We’ll just come to the US collectively—she’ll get a traveler’s visa and then, we will report the paperwork in San Francisco. That manner, we won’t be aside.

Reality: If your Thai female friend applies for, is issued and enters the USA on a vacationer visa and then you record a wedding petition for everlasting house shortly after she arrives, she could face intense immigration consequences and feasible denial of her greencard application. An immigration officer reviewing the application may want to decide that she had a preconceived motive to enter for the purpose of marrying and submitting for permanent house which isn’t permitted on a traveller visa. As a visitor, she is only accredited to go into for a quick visit and need to intend to go back to her everlasting residence in Thailand. Even worse, the officer could determined that based at the traveler visa software and/or what your girlfriend informed the officer become the purpose of her journey to the United States, she made a material misrepresentation a good way to gain access to the US. In that case, you’ll need to report a waiver application and reveal via voluminous documentation which you could suffer extreme problem if she were now not allowed to immigrate. You could be going through a big mess of your personal making. The proper way for someone with impending plans to marry a United States citizen is with a K fiancé visa. However, as with the everlasting house application for folks who are married, it is a prolonged, two petition procedure that could go away you separated for numerous (6-8) months or extra. The authorities has no provision taking into consideration expedited petitions based on love and the want to be together. They are callous in your pleas for expedited processing primarily based on longing and loneliness. You ought to wait in line and are available as the law requires or face the consequences.

Myth: My British fiancé is a bit of a bad boy—which makes him charming and adorable to me. In his horrific boy band days, he had some minor runs ins with the regulation—for inebriated driving, for a touch combat, for possessing a joint. I am no longer certain when they befell or even precisely what passed off, but they were definitely minor so we suppose they may not be a hassle for him. After all, he’s been to the U.S. A few instances as a traveler and never had a hassle.

Categories
Uncategorized

LIVE-SYRI TV/ ‘Syri Digjital’ me moderatorin Bled Marku

Tifozët të shtangur nga ndalimi i alkoolit në stadiume:  makina me qera aeroport Nuk ka kuptim të shkosh në ndeshje
FOTO/ Kush është Pirati? Muriqi i përgjigjet Elon Musk-ut
‘Përbindëshat’ e tjerë që po vijnë në Tiranë përpara zgjedhjeve lokale—KLODIAN TOMORRIKu shkojnë rublat ruse, denarët serbë, lirat turke e derhami i Dubait?!—ENVER BYTYÇIPak Rubla, Dinar, dhe Yen—AVENIR PEKA‘Manhatani i Zagrebit’, Rama nuk gënjeu, thjesht tradhëtoi ankthin e vet—ANDI BUSHATIAnti-principi ekonomik i Ramës—ARBËR ZAIMIFitimet okulte: Arsyeja pse sekti Rama po zeron portin mijëvjeçar të Durrësit—BUJAR LESKAJSkandali me garantorin e investitorit strategjik të ‘Durrës Yacht Marina’—OLA XAMAShtet ligjor apo ‘Teatri në Ekran’?—JAMARBËR MALLTEZI800 milionë lekë për ‘t’i qepur’ virgjërinë, AKSHI-t—KLODIAN TOMORRIAfera e Durrësit ekspozoi hapur edhe dhunën e Qeverisë mbi Kuvendin—OLA XAMAZgjedhjet lokale, Edi Rama si Alfred Çako—ARMAND SHKULLAKUKatër mesazhet e qarta të opozitës në protestën e 12 Nëntorit—AGIM NESHO’Përbindëshat’ e tjerë që po vijnë në Tiranë përpara zgjedhjeve lokale—KLODIAN TOMORRIKu shkojnë rublat ruse, denarët serbë, lirat turke e derhami i Dubait?!—ENVER BYTYÇIPak Rubla, Dinar, dhe Yen—AVENIR PEKA‘Manhatani i Zagrebit’, Rama nuk gënjeu, thjesht tradhëtoi ankthin e vet—ANDI BUSHATIAnti-principi ekonomik i Ramës—ARBËR ZAIMIFitimet okulte: Arsyeja pse sekti Rama po zeron portin mijëvjeçar të Durrësit—BUJAR LESKAJ
PrevNext
POLITIKE
Media serbe: Vuçiç pranon ftesën e BE-së për takim me Kurtin në Bruksel
KRONIKE
Vjedhja me inceneratorët, Artan Hoxha: Prokuroria veproi me vonesë, i kishte provat
JETË/STIL
Sinan Vllasaliu del para gjykatës, akuza që rëndon mbi të
POLITIKE
‘Të largojmë ‘Rilindjen”/ Meta: Përkeqësimi i lirisë së medias, rezultat i kapjes së shtetit nga Rama
KRONIKE
FOTO/ Rrumbullaku është duke zhvilluar një vizitë pune në Kosovë: Memorandum bashkëpunimi, për aspekte ndërkombëtare
JETË/STIL
Reperi shqiptar gjobitet me 2 mijë euro, kjo është arsyeja
POLITIKE
Agron Shehaj: Parlamenti shkel Kushtetutën, po mbron korrupsionin e Olta Xhaçkës
KRONIKE
SYRI TV/ Fermeri nga Gjirokastra drejt falimentit: Shteti nuk më ka dhënë asnjë ndihmë
JETË/STIL
Të gjithë në pritje të ‘BBV2’, Arbana Osmani ‘ngacmon’ sërish ndjekësit
POLITIKE
Daily Mai: ‘Fshati shqiptar i ndërtuar me paundët britanike’
KRONIKE
U arrestuan me urdhër të SPAK për inceneratorët, burg për zv.Presidentin e FSHF-së dhe four të tjerë
JETË/STIL
Pasi Alfio u shfaq në Dubai përkrah një vajze, Fatma reagon me postimin e papritur
POLITIKE
Rama: Në fund të vitit 2024, mund të përfundojë aeroporti i Vlorës
KRONIKE
VIDEO/ Nuk i lejuan të vendosnin pankartën, protestuesit thyejnë kabinën e traut në Divjakë
JETË/STIL
‘Testi inteligjent’ që Olta Boka ka bërë për ta kuptuar nëse e bija i ngjan asaj apo bashkëshortit
POLITIKE
Protesta e 6 dhjetorit, Hysaj: Në shesh për të drejtat tona dhe kundër monizmit të Ramës
KRONIKE
Vrau gruan me çekiç, kërkohet burg përjetë për shqiptarin në Itali
JETË/STIL
Kjo është arsyeja e ‘zhdukjes’ së Olta Bokës për një kohë të gjatë
POLITIKE
Vasili: Skandal! Drejtorët e ‘Rilindjes’ heqin fëmijët nga mësimi për t’i mbushur sallën Ramës
KRONIKE
five të arrestuarit për inceneratorët para GJKKO
JETË/STIL
Pas ndarjes nga Fatma Methasani, Alfio Rrotani në një romancë të re?
POLITIKE
Projekti i Portit të Durrësit, Brisida Shehaj: Kompanitë offshore! Rama po i bën nder ortakëve
KRONIKE
Nuk ndalen banorët e Divjakës, mblidhen në ditën e pestë të protestës
JETË/STIL
KAFE SHQETO/ Skënder Sherifi, rrëfimi i njeriut që jetoi mes dy botëve: malësorit dhe perëndimorit
POLITIKE
Bledjon Nallbati: Këta nuk janë socialista por specialista, tre herë e kanë rritur fondin e rrugës ‘Qafë Plloçë-Qukës ‘
KRONIKE
Çmontohet banda e shqiptarëve në Spanjë, kultivonin kanabis dhe e dërgonin në Evropë
JETË/STIL
Emily Ratajkowski dhe Pete Davidson fotografohen më të lumtur se kurrë, konfirmohet romanca e tyre
LAJMET E FUNDIT
të fundit
Moska: Ne do të gjykojmë Zelenskyn, do të gjykojmë për çdo të burgosur të torturuar dhe të vrarë
Media serbe: Vuçiç pranon ftesën e BE-së për takim me Kurtin në Bruksel
‘Mosha na kap të gjithëve’, Rooney reagon pas fjalëve të Ronaldo-s: Messi dhe Cristiano më të mirët në histori

Web TV
LIVE-SYRI TV/ ‘Syri Digjital’ me moderatorin Bled Marku

LIVE/ Fjala e kryetarit të PD, Sali Berisha në mbledhjen e Kryesisë së PD

LIVE/ Kryetari i PD, Sali Berisha në konferencën e përjavshme me gazetarët

ÇIM PEKA LIVE/ A do të realizohet vjedhja e shekullit

LIVE-SYRI TV/ TASK FORCE: Portin e Durrësit ka kush ta mbrojë
english
The port of Durrës affair, Meta: Rama’s lie did now not closing an afternoon
Berisha warns most of the people: The humans will come to the parliament
sport
‘Mosha na kap të gjithëve’, Rooney reagon pas fjalëve të Ronaldo-s: Messi dhe Cristiano më të mirët në histori
Tifozët të shtangur nga ndalimi i alkoolit në stadiume: Nuk ka kuptim të shkosh në ndeshje
Nuk ka luajtur asnjëherë me Kombëtaren A, Spanja thërret lojtarin e Barçës për të zëvendësuar Gaya-n në Kupën e Botës
Ditët e Ronaldos te United janë të numëruara, portugezi nuk do të lejohet të futet në qendrën stërvitore
FOTO/ Kush është Pirati? Muriqi i përgjigjet Elon Musk-ut
Flick rrëfehet mbi pritshmëritë në Botëror: Tifozët nuk besojnë te Gjermania, do t’i surprizojmë!
Pse De Gea nuk mori një ftesë në Katar? ‘Gënjeshtra’ e Enrique shkakton polemika në Spanjë
‘Në Kombëtare vijnë vetëm ata që e ndjejnë’, Reja paralajmëron revolucion në Kombëtare
Ndeshja ndaj Armenisë/ Kombëtarja rinis përgatitjet për miqësoren, ka sërish ndryshime në listë
‘Duhet të jemi grup’, Hysaj: Individ është edhe Messi, por nuk e ka fituar Botërorin
VIDEO/ Katari paguan pakistanezët që të veprojnë si tifozë në stadium
EKONOMI
Bordi komunist i Ramës vijon talljen, ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ul me 3 lekë naftën
BOTË
Moska: Ne do të gjykojmë Zelenskyn, do të gjykojmë për çdo të burgosur të torturuar dhe të vrarë
RAJONI
Alarmet për bomba në shkollat maqedonase, ministri i Brendshëm: Akt monstruoz, sulm hibrid ndaj shtetit!
SOCIALE
Rënie temperaturash dhe rrebeshe shiu/ Parashikimi i motit për fundjavë, 19 dhe 20 nëntor
BOTË
Vrasja e Khashoggi, SHBA i jep imunitet princit saudit bin Salman
RAJONI
Mali i Zi, mijëra qytetarë protestojnë për krizën politike në vend
EKONOMI
Këmbimi valutor për datën 18 Nëntor
BOTË
Indonezia goditet nga një tërmet 6.9 ballë
RAJONI
Shqiptarët e Tuzit bashkohen për zgjedhje
EKONOMI
Kontabilistët: 10-fishimi i gjobave me Paketën Fiskale rrit presionin mbi biznesin dhe korrupsionin
BOTË
Ukraina: Lufta mund të përfundojë para se të çlirohen territoret e pushtuara nga Rusia
RAJONI
Protesta të mëdha në Podgoricë: Mali i Zi nuk do të qeveriset nga shtetet e tjera
EKONOMI
Sektori i ndërtimit arrin rekordin historik, ngritja që nisi në 2013 vazhdon me vrull
BOTË
Vogëlushi lindi me flokë të thinjura, mjekët u tronditën pasi zbuluan se nuk ishte me ‘albinizëm’
RAJONI
Mali i Zi ekstradon në SHBA dy të kërkuar nga FBI
të tjera

Categories
Uncategorized

Zgjidh një nga bizneset më poshtë:

VINI RE: Ndihuni lirshëm të dërgoni kërkesë edhe për makina me qera aeroport   të marrë më shumë informacion. Bërja e kërkesës nuk nënkupton detyrim për të paguar.

Makina me qera – Gjej makine me qera ne Tirane, Rinas, etj.
Te udhetosh drejt nje vendi te ri eshte kenaqesi, por nese nuk ke makine te duhet patjeter makina me qera in keeping with te pasur mundesine qe te udhetosh lirshem ne vendet qe deshiron te shkosh.

Te kesh nje makine sot nuk eshte me nje luks, por eshte domosdoshmeri. Ama ka raste, qe according to arsye te ndryshme eshte e veshtire qe te marresh makinen tende dhe te udhetosh me ate.

Kjo eshte edhe arsyeja e ofrimit te ketij sherbimi, in keeping with gjetjen e makina me qera ne Tirane ose ne Rinas. Ne ju mundesojme qe te gjeni keto makina me thjeshtesi dhe te mund te rezervoni kompanine me te mire dhe te lire consistent with marrjen me qera.

Makina me qera
Makina me qeraNepermjet sherbimit tone ju do mund te merrni makinen qe deshironi me qera pa humbur aspak kohe! Nuk ka rendesi se ku deshironi te shkoni, ne do t’ju mundesojme te gjeni sherbimin me te mire.

Kostoja qe ju do te paguani do te jete me e lira e mundshme in keeping with sherbimin qe do te merrni gjithashtu. Tashme nuk do te keni me probleme me cilesine e makinave qe ju merrni me qera sepse ne ju ofrojme cilesine me te mire.

Per kete arsye pikerisht, ju duhet te perdorni sherbimin tone in line with te gjetur nje makina me qera qe i pershtatet me se miri nevojave tuaja. Mund te udhetoni me me shume lehtesi dhe pa e vrare mendjen per menyren e transportit.

Makina me qera rinas
Ju mund te merrni nje makine me qera edhe ne rinas according to te udhetuar nga aeroporti ne vende te ndryshme te shqiperise, ku do qe ju do te deshironi! Nese po vini nga jashte shteti, gjeja me e mire in step with te bere eshte marrja e nje makina me qera dhe perdorimi i saj according to te udhetuar.

Arsyeja se pse ju duhet nje makina me qera rinas eshte sepse ju vini nga jashte vendi dhe duhet te keni nje menyre transporti sepse nuk mund te udhetoni ku te doni vetem nepermjet autobuzit dhe transportit urban.

Ne ju keshillojme qe ju te merrni menjehere nje makine me qera sepse ne kete forme ju do mund te udhetoni lirshem pa pasur asnje problem tjeter me menyren tuaj te transportit.

A ka makina me qera te lira qe mund te marr?
Patjeter qe ne perpiqemi te kemi nje bashkepunim me kompanite te cilat ofrojne cilesi, komoditet, dhe cmime te pakrahasueshme me kompanite e tjera ne menyre qe ju te mund te gjeni makina me qera te lira.

Zakonisht, kur dikush merr nje makine me qera, menyra se si ato merren jane me nivele tarifash. Ka tarifa te cilat shkojne deri ne 10 euro, nderkohe qe disa modele makinash shkojne edhe ne 50 euro ne dite.

Cmimi varet shume nga tipi i makines qe ju do te merrni me qera, prandaj edhe ne ju sugjerojme qe ju te gjeni ne pay attention tone ato kompani qe ofrojne cmimet me te uleta minimale dhe me pas te kontaktoni me to in line with te gjetur makinen tuaj.

Padyshim qe kur ju merrni nje makine me qera ditore prej 10 eurosh, nuk do te keni te njejten cilesi me nje makine qe paguani 50 euro qera ditore. Por ne ju garantojme qe sido qe te jete kualiteti do te jete i mire.

Edhe nese ju merrni modelin e lire te makines me qera, ju do te mund te shijoni cilesine dhe do shikoni qe makina nuk do te kete asnje problem. Nese ju vini re nje hassle, duke kontaktuar me kompanine do mund te gjeni nje zgjidhje.

Ku mund te shkoj nese marr nje makina me qera ne tirane?
Ju mund te shkoni ku te keni deshire! Nuk keni asnje limit per vendin se ku do te shkoni mjafton qe ju te flisni me kompanine ku do te merrni makinen me qera dhe te mesoni consistent with politikat qe ata kane.

Zakonisht, mjafton qe ju te vendosni se sa dite do te mbani makinen me qera dhe kompanite do t’ju kerkojne pagesen per keto dite. Me pas nese doni ta mbani makinen me shume dite, mund te kontaktoni me kompanine dhe te beni kerkesen tuaj.

Nuk ka asnje trouble nese ju kontaktoni me kompanine dhe vendosni disa marreveshje me njeri-tjetrin. Kompanite me te cilat ne bashkepunojme jane serioze dhe mirepresin cdo kerkese tuajen.

Me cfare kompanish bashkepunoni?
Ne bashkepunojme me kompani te cilat kane vite me rradhe eksperience dhe jane me te mirat ne tregun e dhenies se makinave me qera. Ndaj ne ju garantojme cilesi maksimale ne momentin qe ju rezervoni nje kompani nepermjet platformes sone.

Ne sigurohemi qe ne perzgjedhjen e bashkepunetoreve tane te jemi selektive dhe te perzgjidm ata te cilet ofrojne cilesine me te larte per koston me te ulet. Ne kete menyre edhe ju qe rezervoni nepermjet nesh keni nje garanci consistent with sherbimin e marre.

 

Përditësuar për hërë të fundit më Aug. 6, 2022, four:09 p.M.

Njoftime pune – Posto njoftim pune
Jeni duke kërkuar për punë? Këtu do mund të gjeni njoftimet më të fundit të punës. Nëse jeni biznes, ju mund gjithashtu të publikoni njoftimet tuaja të punës FALAS!
Rreth Profesionist.Al
Profesionist.Al është platforma e parë Shqiptare nga ku ju mund të gjeni profesionistin që ju duhet për një shumëllojshmëri nevojash!
Profesionist.Al, platforma që ju zgjidh corridor!

Categories
Uncategorized

AHA: Wearables can help manage heart disease—but they’re underused by those who could benefit most

As wearable fitness gadgets like Fitbits and Apple Watches turn out to be extra advanced, functions like daily pastime tracking, coronary heart rate measurements and integrated ECGs could make them vital equipment for handling coronary heart fitness.

But those advantages are handiest available to folks that actually use the gadgets—more than a few that’s woefully disproportionate to the percentage of the populace who both have coronary heart sickness or are susceptible to growing it, consistent with a new study from the American Heart Association.

The research become unveiled Monday and is slated to be presented at the AHA’s annual clinical classes next week. It analyzed the wearable-associated outcomes of a broader survey of extra than 9,three hundred American adults, with an intention of higher know-how who, precisely, makes use of the gadgets.

RELATED
AI researchers at Mayo Clinic use the Apple Watch to hit upon silent, weakening heart ailment
Though approximately 29% of the complete U.S. Person population were found to have used a wearable device to song their health in the preceding yr, the survey showed that about 26% of these vulnerable to growing cardiovascular ailment and simplest 18% of these already identified with the ailment were the use of wearables.

“We had been surprised to locate that human beings with cardiovascular sickness were considerably less probable than people without cardiovascular disorder to apply wearable gadgets, which suggests folks who are most probable to benefit from these technologies appear to be much less possibly to apply them,” stated Lovedeep Dhingra, M.B.B.S., lead author bipap machine amazon of the have a look at and a postdoctoral research fellow on the Yale School of Medicine. “We need to make sure that wearable gadgets reach the individuals who need them most, via improving equitable get right of entry to and promoting wearables as health devices to assist improve health and reduce health disparities.”

Altogether, greater than one hundred million Americans have either been identified with heart disorder or are at a higher-than-common hazard—due to associated factors like high blood strain, Type 2 diabetes, smoking and weight problems, in step with the AHA—illustrating the massive capability for wearable fitness devices to assist manipulate heart health.

RELATED
Heartbeat-monitoring generation increases sufferers’ and medical doctors’ concerns
The disparities in wearable use have become even starker whilst the researchers broke down their findings by means of age, socioeconomic reputation and different demographic facts.

About 1/2 of all and sundry with cardiovascular disorder and greater than 20% of those at heightened chance are sixty five and older, however best 12% of those already recognized and 14% of at-hazard patients in that age institution were discovered to use wearables. The numbers were handiest barely higher for those among the a while of 50 and sixty four, with 17% of heart sickness patients in that organization reporting the use of the gadgets. Meanwhile, a 3rd of diagnosed patients between 18 and forty nine are the use of wearables to assist song their health.

On pinnacle of the age-associated variations, earnings and schooling stage also performed a component. People with coronary heart disease whose annual household earnings is as a minimum $50,000 were determined to be four times more likely to use the devices than the ones making less than $20,000, with a similar disparity determined among humans who’ve pursued training beyond an undergraduate diploma and those who haven’t.